Jan Varga

Jan Varga

autor

Keňské pobřeží je oblast téměř 500 km dlouhá, která se rozprostírá od souostroví Lamu až po hranice s Tanzánií. Vyjímá se ve tvaru podkovy a obklopuje také ostrov jménem Mombasa, který je dělítkem mezi jižním a severním pobřežím. Diani Beach leží na jižním pobřeží.

Jižní pobřeží se pyšní nejen nádhernými plážemi, plnými bílého třpytivého písku, ale má také rozmanité zátoky a skalnaté útesy. To vše je podélně lemované azurovými barvami Indického oceánu. Myslíte, že to zní až moc idylicky? Nenechte se mýlit! Na základě jednoho nezávislého průzkumu, který provedla cestovní webová stránka s názvem Expedice, je právě oblast Diani zařazena mezi 20 nejkrásnějších pláží na světě.

Barvy tropů zde vládnou neuvěřitelně intenzivními odstíny. Křišťálově průzračná voda podél pobřeží střídá azurově modré zbarvení na otevřeném moři, na bílých písečných plážích se tyčí kymácející se palmy, které šeptají všemi odstíny zelené. Keře jsou růžové i bílé, ibišky červené. Rozprostřené silnice hrají v barvě oranžového plamene. Je to umělcova paleta.

Ale nejsou to jen barvy. Jedinečné jsou také vůně, které naleznete pouze na tropickém pobřeží. Vítr zde míchá vůni slaného moře s vonnými květy a kokosovým olejem. Jemnou vůni nabízí také sušená tráva, teplá červená půda a rozpálené dřevěné uhlí, na kterém se připravují potraviny v místních typických jídelnách. Všechny tyto mísící se vůně tvoří nezapomenutelnou atmosféru, která vládne na Diani – na pobřeží Keni.

Na Diani se dá přímo přiletět letadlem, anebo přijet po silnici. Cesta na tento malý ráj vede z ostrova Mombasa přes vodní trajekt na pevninu a odtud ještě asi 20 km.  

Oblast Diani byla ještě před 40 lety pouhou rybářskou osadou. V 70. letech ale došlo k rozmachu a turisté, kteří chtěli navštívit Afriku, zamířili právě do Keni, protože zde nebylo tolik sporů a problémů jako v jiných afrických zemích. Podél pobřeží vyrostly hotely jako houby po dešti, na prašné trati bylo postaveno letiště a Diani se rychle rozvinulo na kosmopolitní resort. Při tom všem se ale nevytratilo kouzlo a jednoduchost prostředí.

Vyniká zde i pobřežní architektura. Jedinečné jsou hlavně plážové hotely, které mají střechy pokryté listím z kokosových palem. V době odlivu je celé jižní pobřeží Keni typické mělkou lagunou, hlubokou obvykle ne více než 1,5 metru. Mořští predátoři, jako např. žraloci, jsou tedy daleko za touhle lagunou a pobřeží je tak zcela bezpečné.

Další zajímavé články

20. 8. 2020

Expedice po západní Africe 3/3

3. část našeho blogu o západní Africe

21. 7. 2020

Expedice po západní Africe 2/3

2. část vyprávění o naší expedici

7. 7. 2020

Expedice po západní Africe 1/3

1. část povídání o expedici v západní Africe.

List of safaris

Individual 2 days

2 days Tsavo East
Kenya

Visit Tsavo East National Park. The one of the oldest and largest park in Kenya.

Diani, Mombasa Kenya od 220 USD
1. 10. - 31. 12. 2020 11 days

Výstup na Kilimandžáro cestou Machame a safari
Tanzania

Akční cena! Výstup na Kilimandžáro cestou Machame s možností prodloužení o safari v národních parcích Lake Manyara, Tarangire a Ngorongoro.

Praha, Vídeň Tanzania od 59 900 USD
23. 7. - 1. 8. 2021 10 days

Migrace 2021
Kenya

Pohodlné safari v těch nejlepších keňských parcích Amboseli, jezera Baringo, Elementaita, včetně velké migrace v rezervaci Masai Mara.

Praha Kenya od 69 900 USD
12. 11. - 24. 11. 2021 13 days

To nejlepší z Tanzanie a Zanzibar
Tanzania

Safari v těch nejlepších parcích v Tanzanii, Serengeti a v kráteru NgoroNgoro s poznáváním i odpočíváním na Zanzibaru.

Praha Tanzania od 98 900 USD
Individual 15 days

Gorily, šimpanzi a rafting v Ugandě, safari v Keni a odpočinek na Diani Beach
Uganda, Rwanda, Kenya

Gorily, šimpanzi, safari, nádherná pláž a rafting na Nilu v jednom zájezdu.
Libovolný Uganda, Rwanda, Kenya od 169 900 USD